Historia PSG

Parc des Princes
fot. www.psg.fr

Paris Saint-Germain FC powstało 12 sierpnia 1970 roku, a oficjalne ogłoszenie w prasie pojawiło się 27 sierpnia 1970. Powstanie klubu było możliwe dzięki około 20 tysiącom podpisów kibiców pragnących, by w stolicy Francji powstał czołowy klub piłkarski. Z inicjatywy grupy lokalnych biznesmenów, w tym Guy Crescenta (dyrektora generalnego Calberson) oraz Pierre-Etienne Guyota (wiceprezesa Racing-Club de France), zwrócono się do władz Stade Sangermanois z propozycją stworzenia wspólnego projektu.

Saint-Germain-en-Laye, które właśnie awansowało do National (D2), zgodziło się na przekształcenie swojego klubu w nowo powstały PARIS SAINT-GERMAIN, który zadebiutował w sezonie 1970/71. Nowy zespół odniósł natychmiastowy sukces, zdobywając mistrzostwo i obchodząc swoje pierwsze urodziny już w pierwszej lidze. Sezon 1971/72 zakończył się na 16. miejscu, ale prawdziwy przełom nastąpił po jego zakończeniu, gdy doszło do rozłamu między Parisians i Sangermanois. Protoplasta połączył siły z CA Montreuil, kontynuując występy w pierwszej lidze jako FC Paris, podczas gdy PSG zostało zdegradowane do statusu klubu amatorskiego i musiało zaczynać od trzeciej ligi.

Nie zniechęciło to zawodników PSG, którzy w sezonie 1972/73 zajęli drugie miejsce w swojej grupie. Gdy pierwszy Quevilly złożył protest związany z regulaminem, stołeczny klub awansował do drugiej ligi.

W 1973/74 nastąpiły zmiany – prezes Henri Patrelle ustąpił miejsca Danielowi Hechterowi, co pozwoliło klubowi na osiągnięcie statusu profesjonalnego. Nowy prezes rozpoczął swoją działalność w klubie imponująco – w Coupe de France (Puchar Francji) PSG dotarło do ćwierćfinału, co jak na drugoligowy zespół było znaczącym sukcesem, a jeszcze lepiej poszło w lidze, gdzie zajęli 2. miejsce. Dzięki temu PSG zmierzyło się z Valenciennes w play-offach o awans do Ligue 1. Po porażce 2-1 na wyjeździe, Paryżanie triumfowali na Parc des Princes, wygrywając 4-2 i 4 czerwca 1974 awansowali do najwyższej ligi! W tym samym roku Paris FC został zdegradowany, a PSG od tamtej pory nigdy nie spadł z francuskiej pierwszej ligi.

W styczniu 1978 roku na stanowisko prezesa klubu został mianowany Francis Borelli. PSG zaczęło zyskiwać renomę dzięki regularnym finiszem sezonów na podium. Przełomowym momentem było 15 maja 1982 roku, kiedy to klub zdobył swoje pierwsze trofeum, pokonując AS Saint-Étienne w finale Coupe de France. Rok później powtórzyli ten sukces, tym razem zwyciężając nad NANTES.

Po zakończeniu sezonu 1983/84 na czwartym miejscu, PSG ponownie dotarło do finału Coupe de France w 1985 roku, przegrywając jednak z Monaco. W 1986 roku miało miejsce historyczne wydarzenie – Paris Saint-Germain zdobyło swój pierwszy tytuł mistrza Francji, ustanawiając przy tym rekord 26 meczów bez porażki.

Sukcesy na krajowym podwórku otworzyły PSG drogę do europejskich rozgrywek. Największym osiągnięciem było dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharu w marcu 1983 roku.

PSG poszukiwało nowych inwestorów, aby poradzić sobie z narastającymi długami. 13 grudnia 1990 roku klub podpisał umowę z Canal+, co przekształciło Paris Saint-Germain w publiczną spółkę sportową pod przewodnictwem Pierre’a Lescure’a. Bernard Brochand został prezesem Stowarzyszenia PSG, a Michel Denisot objął stanowisko prezesa klubu.

Dzięki modernizacji klubu i zatrudnieniu doświadczonego trenera Artura Jorge’a, PSG osiągnął imponujące wyniki. Sezon 1992/93 był przełomowy: drużyna dotarła do półfinału Pucharu UEFA, zajęła 2. miejsce w lidze i triumfowała w Coupe de France. Kolejne sukcesy nadeszły w sezonie 1993/94, kiedy PSG zdobyło drugi tytuł mistrza Francji, ustanawiając rekord 27 meczów ligowych bez porażki.

W sezonie 1994/95, trenerem został Luis Fernandez, znany z gry w klubie w latach 80. Już w pierwszym roku prowadzenia zespołu, zdobył z PSG Puchar Ligi oraz po raz czwarty w historii klubu Coupe de France. Mimo znakomitej gry, PSG odpadło w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, przegrywając z AC Milanem.

W 1995/96 PSG obchodziło swoje 25-lecie, szukając pierwszego trofeum na arenie międzynarodowej. Jubileusz został uczczony 8 maja 1996 roku, kiedy Paris Saint-Germain pokonał Rapid Wiedeń 1:0 w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, dzięki bramce N’Gotty, dołączając tym samym do elitarnego grona europejskich zwycięzców.

W sezonie 1996/97 klub był prowadzony przez Ricardo Gomesa i Joëla Batsa. Mimo młodego składu, nie udało się powtórzyć poprzedniego sukcesu i PSG przegrało w finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Barceloną. W lidze francuskiej PSG zdobyło czwarte wicemistrzostwo, co kibice uznali za porażkę.

Sezon 1997/98 okazał się wyzwaniem dla klubu, który starał się utrzymać wysoki poziom. Po raz pierwszy w erze Canal+ PSG odpadło z Ligi Mistrzów przed ćwierćfinałem i miało trudności w rozgrywkach krajowych, kończąc sezon na 8. miejscu. Mimo to, klub zdobył dwa krajowe trofea: Coupe de France i Coupe de la Ligue, które uniósł kapitan Rai.

11 kwietnia 2006 roku Canal+ ogłosił definitywną sprzedaż swoich udziałów w Paris Saint-Germain. Nowi właściciele, czyli Colony Capital, Butler Capital Partners i Morgan Stanley, przejęli kontrolę nad klubem 20 czerwca 2006 roku. Pod przewodnictwem nowego prezesa, Alaina Cayzaca, PSG zdobyło Puchar Francji w pierwszym sezonie nowej ery, sięgając po to trofeum po raz piąty w historii.

Niestety, okres ten nie spełnił oczekiwań kibiców, przynosząc zaledwie trzy puchary w ciągu pięciu lat rządów amerykańskich inwestorów. W sezonie 2007/08, pod wodzą trenera Paula Le Guena, PSG niemal spadło z Ligue 1, walcząc o utrzymanie do ostatniej kolejki. Na pocieszenie, klub wygrał Puchar Ligi Francuskiej, pokonując RC Lens 2:1 i awansując do europejskich rozgrywek.

Przed sezonem 2008/09 Charles Villeneuve został nowym prezesem PSG. Klub sprowadził uznanych piłkarzy, co zwiększyło oczekiwania kibiców. Niestety, sezon okazał się nieudany, a Villeneuve ustąpił ze stanowiska po sześciu miesiącach. Jego miejsce zajął Sebastian Bazin z Colony Capital.

Sezon 2009/10 był pełen napięć z kibicami, którzy protestowali przeciwko organizacji klubu. Sportowo PSG radziło sobie lepiej, zdobywając ósmy Puchar Francji po dramatycznym finale z AS Monaco (1:0), a trenerem był Antoine Kombouaré.

W maju 2011 roku Paris Saint-Germain został przejęty przez Qatar Sports Investments, a nowym prezesem został Nasser Al-Khelaifi. Znacznie zwiększono budżet klubu, co pozwoliło na sprowadzenie wielu renomowanych piłkarzy. PSG zakończyło rundę jesienną sezonu 2011/12 na pierwszym miejscu, jednak trener Antoine Kombouaré został zastąpiony przez Carlo Ancelottiego, który poprowadził zespół do drugiego miejsca w lidze, ustępując Montpellier o trzy punkty.

W sezonie 2012/13 PSG zdobyło pierwsze mistrzostwo pod rządami Nassera Al-Khelaifiego. Klub zakontraktował Zlatana Ibrahimovicia i zaprezentował się dobrze w Lidze Mistrzów, dochodząc do ćwierćfinału po remisach z Barceloną (2:2, 1:1). Carlo Ancelotti odszedł do Realu Madryt, a nowym trenerem został Laurent Blanc.

Sezon 2013/14 przyniósł obronę tytułu mistrzowskiego, zdobycie Pucharu Ligi Francuskiej oraz Trophée des Champions. W Lidze Mistrzów PSG ponownie odpadło w ćwierćfinale. Klub został ukarany za naruszenie zasad Finansowego Fair Play.

Sezon 2014/15 był historyczny dla PSG, które zdobyło wszystkie krajowe trofea: trzecie z rzędu mistrzostwo Francji, drugi z rzędu Puchar Ligi, Coupe de France oraz drugi z rzędu Superpuchar. W Lidze Mistrzów PSG odpadło po raz trzeci z rzędu w ćwierćfinale, przegrywając z Barceloną (1:3, 0:2).

W sezonie 2015/16 PSG obroniło tytuł mistrzowski, zdobyło Coupe de la Ligue oraz Coupe de France. W Lidze Mistrzów znów odpadło w ćwierćfinale po dwumeczu z Manchesterem City (2:2 i 0:1). Po sezonie klub opuścił Zlatan Ibrahimović, stając się jedną z największych legend PSG.

Sezon 2016/17 pod wodzą Unaia Emery’ego okazał się serią rozczarowań. PSG nie zdobyło tytułu mistrza Francji po raz pierwszy od 2012 roku i zakończyło rywalizację w Lidze Mistrzów na 1/8 finału po pamiętnym dwumeczu z Barceloną (4:0, 1:6). Klub zdobył jednak Coupe de France i Coupe de la Ligue.